EGE ÜNİVERSİTESİ

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü

ETKİNLİKLERİMİZ

ÖĞRENCİLER, TANIŞMA EĞLENCESİNDE BİR ARAYA GELDİLER -23 ARALIK 2017

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde kalan öğrenciler, 23 Aralık 2017 tarihinde Sosyal Tesislerde gerçekleştirilen tanışma eğlencesinde bir araya geldiler.  Blok temsilcilerinin öncülüğünde gerçekleştirilen tanışma eğlencesinde, öğrenciler haftanın stresini atıp, bol bol eğlendiler. Tanışma eğlencesine amatör gurupların müzik performansları ve Öğrenci Topluluklarının dans gösterileri renk kattı.

Tanışma gecesinde, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve üst yönetim öğrencileri yalnız bırakmadı. Gecenin açılışında Prof. Dr. Necdet BUDAK küçük bir konuşma yaparak,  “Sizler bizim önceliğimizsiniz. Aranızda olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum.  Bildiğinizi gibi bugün Sarıkamış Harekâtının ve Kubilay olayının yıldönümü. Eğer huzurlu bir ülkede yaşıyorsak bunları tüm şehitlerimize borçluyuz. Bu durumu unutmamamız gerekiyor.  Öğrencilerimizin davet ettiği her yere elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Tüm projelerimizi sizlerin huzur ve güven içerisinde eğitim alması için planlıyoruz’’  dedi. Rektörümüz, tanışma gecesinin ilerleyen dakikalarında öğrenciler bol bol sohbet edip, dans gösterilerine eşlik etti.

                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gecenin sonunda ise çeşitli hediyelerin verildiği bir çekiliş gerçekleştirildi ve benzer etkinliklerin yıl içinde yapılması dilekleriyle geceye son verildi.

 

EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KÖYÜ'NDE ORGAN VE DOKU BAĞIŞI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Bornova Kaymakamlığı ve Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan "Organ ve Doku Bağışı Dostu Bornova" Programı İşbirliği Protokolü çerçevesinde 11 Mayıs 2017 tarihinde EÜ Öğrenci Köyü'nde bilgilendirme ve eğitim çalışması düzenlendi. Bu çalışmalar kapsamında, Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden Şube Müdürü Dr. Hilal TIPIRDAMAZ SİPAHİ tarafından saat 15:30'da EÜ Öğrenci Köyü çalışanlarına; saat 17:00'da da EÜ Öğrenci Köyü'nde kalmakta olan öğrencilere yönelik olmak üzere 2 ayrı seminer ve bilgilendirme çalışması gerçekleştirildi. Seminer kapsamında, organ ve doku bağışının ülkemizde hedeflenen seviyeye ulaşmasına katkıda bulunmak için, bilgi eksikliklerini gidermek, organ bağışı bilincinin geliştirmek ve farkındalık yaratmak amaçlı bir sunum gerçekleştirilmiştir. Seminerin son bölümünde ise bağış yapmak isteyen katılımcılar tarafından organ ve doku bağışı bağış formu doldurulmuştur.

 
 
SOSYAL SORUMLULUK
 

Atık Yağ Toplama Farkındalık Projesi /GELECEĞİMİZİ BOŞA DÖKMEYELİM:

EÜ Öğrenci Köyü'nde kalmakta olan EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler öğrencisi Sırhat Gediz KARALAR'ın girişimiyle başlatılmış bir farkındalık projesidir. Bu projenin amacı, Öğrenci Köyü'nde lavabolara dökülen atık yağların, atık dönüşüm şişelerinde toplanmasını sağlamak, doğada oluşan büyük tehlikeye karşı ögrencilerin dikkatini çekmek ve atık toplamayı bir davranış haline dönüştürmektir. Proje kapsamında, EÜ Öğrenci Köyü'nde yer alan 13 blokta öğrenciler tarafından kullanılan mutfaklar ile sosyal tesislerin mutfağında kullanılan yağlar atık yağ kavanozlarında biriktirilmekte, belli aralıklarda da toplanarak depoda saklanmakta sonrasında da Bornova Belediyesi tarafından alınmaktadır. Duyuru ve afişlerle de öğrenci ile personelin konuya dikkati çekilmeye çalışılmaktadır.

Lavabodan dökülen 1 litre bitkisel atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletmektedir ve yeraltısularına sızarak doğal yaşamın dengesini bozmaktadır. Bitkisel atık yağlar aynı zamanda, atık su toplama sistemlerinde daralma ve tıkanmalara neden olmakta ve atık su arıtma tesislerine zarar vererek belediyelerimizin işletme maliyetlerini artırmaktadır. Denizlerde denizanası oluşumunu artırarak çevre kirliliğini hızlandırmaktadır. Kullanılmış bitkisel atık yağlar, su kirliliğinin %25'ini oluşturmaktadır. Evsel atık suların içinde bulunan, biyolojik olarak arıtmak çok pahalı ve zordur. Yağlar suların yüzeyini kaplar ve havadan suya oksijen transferini önler ve zamanla suda bozularak, oksijenin tükenmesini hızlandırır ve suda yaşayan canlıların ölmesine sebep olurlar. Bu projede en güzel temizlik olan hiç kirletmeme fikri doğrultusunda öğrenci köyünde bulunan bloklardaki mutfaklara konulacak olan atık yağ toplama şişeleriyle öğrenci arkadaşlarıma bu konuda farkındalık kazanmalarını sağlamak ve bu projeyle her insanın yapacağı küçük şeyler bir araya geldiğinde ne kadar da önemli olduğunu bu projenin ikinci yılında hala devam etmesi bu zamana kadarki işleyişiyle göstermiş bulunduğunu düşünüyorum. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1.5 milyon ton bitkisel yağ gıda amaçlı olarak tüketilmektedir. bitkisel yağların kullanımı sonucu yaklaşık 300 bin ton kızartmalık atık yağ oluşmaktadır fakat ülkemizde ortalama bu atık yağlardan yalnıza 15 bin ton atık yağ toplanmaktadır. Avrupa da kişi başına düşen atık yağ miktarı 2.4 kg Türkiye'de ise kişi başına 200 gr yağ düşmektedir ve sadece ortalama 15 bin ton atık yağ toplanmaktadır. Bu durum sağlığımızı doğrudan etkilemekte aynı zamanda ülke ekonomimizi dolaylı yoldan olumsuz etkilemektedir. Bizlerin böyle küçük şeylerin aslında büyük resime baktığımız da büyük etkileri olduğunu farkedip geri dönüşüm konusunda yapacaklarımız sadece döktüğümüz yerin lavabo değil de kavanoz olması gibi basit bir uygulama ile yapılacak kadar kolay şu ana kadar köyde genel olarak bu projeye desteğin ve farkındalık için tüm öğrencilere ve bu projeye yardımcı olan görevlilere teşekkür ederim.

SOSYAL SORUMLULUK
 
Öğrenci Köyü sosyal sorumluluk projemiz kapsamında öğrencilerimizin ve personelimizin katılımıyla toplanan giysi ve kırtasiye malzemeleri tasniflenerek 08.05.2007 tarihinde Bornova - Kayadibi Köyüne teslim edildi.
 

DİĞER ETKİNLİKLER

Ödemiş-Birgi Gezisi

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü öğrencileri ve personelinin katılımıyla 15 Nisan 2007 günü Metropolis Antik Kenti, Ödemiş ve Birgi'ye gidildi. Yol boyunca şarkıların söylendiği gezide Öğrenci Köyü personellerinden Yaşar Yıldırım'ın rehberliğinde tarihi ve doğal yerler hep birlikte ziyaret edildi.

Şiir ve Müzik Dinletisi

12 Kasım 2007 tarihinde Öğrenci Köyü içerisinde yer alan Ege Kafe'de Öğrenci Köyü Sosyal Servisi tarafından "Şiir ve Müzik" dinletisi düzenlendi.

 

Şirince ve Efes Gezisi

17 Kasım 2007 tarihinde Öğrenci Köyü Sosyal Servisi tarafından Efes ve Şirince'ye Kültür Gezisi düzenlendi.

Yeni Yıl Partisi

27 Aralık 2007 tarihinde düzenlenen ve tüm Öğrenci Köyü öğrencileri ve personelinin katıldığı Yeni Yıl Partisi ile 2008'e hoş geldin dedik.

Ayvalık-Cunda gezisi

08 Mart 2008 tarihinde Öğrenci Köyü Müdürlüğü Sosyal Servisi tarafından Ayvalık-Cunda-Şeytan Sofrası gezisi düzenlenmiştir.

* İki Paket Mutluluk

Öğrenci Köyü Psikoloji Kulübü tarafından organize edilmiştir. İhtiyaç sahibi İlköğretim Okulu Öğrencilerine gıda yardımı yapılmıştır.

* Giysi Yardımı

Öğrenci Köyü Öğrencilerinin yürüttüğü Giysi Yardımı Kampanyası, Karşıyaka - Onur Mahalesi Muhtarlığına teslim edilmiştir.

* Ders Kitabı Kampanyası:

Hazırlık ders kitapları ve ara sınıf ders kitapları öğrencilerden toplanarak bir sonraki yıl bu kitaplardan ders görecek olan öğrencilere uluştırılmaktadır.

* Oyun Alanı:

Öğrenci Köyü Müdürlüğünde iki adet masa tenisi masası, bir adet bilardo masası ve iki adet langırt masası öğrencilerin boş zamanlarını spor yaparak geçirmeleri için hizmete sunulmuştur.

Ayvalık-Cunda-Şeytan Sofrası gezisi

07 Mart 2009 tarihinde Öğrenci Köyü Müdürlüğü tarafından Ayvalık-Cunda-Şeytan Sofrası gezisi düzenlenmiştir.